Abbs Cross Staff List

Senior Leadership Team

Mrs A Johnson CEO of Loxford School Trust
Mrs N Jethwa Headteacher
Mr B Griffen Deputy Headteacher
Mr J Holland Deputy Headteacher
Ms C-A Carrington Assistant Headteacher
Mr L Coen Assistant Headteacher
Mrs A Draper Assistant Headteacher (on Maternity Leave)
Ms A Kirkpatrick Assistant Headteacher
Mrs N Rogers Assistant Headteacher
Ms S Trezise SENCo
Mr N Ali Director of Science
Mr M Higgins Director of Mathematics

Achievement Team leader (ATL)

Mrs S Sharma Year 7
Mr N Andrews Year 8
Miss E Buntrock Year 9
Mrs L White Year 10
Mrs N Moore Year 11

Subject Leaders

Mr P Bayley CTL of English
Mr M Higgins Director of Mathematics
Mr N Ali Director of Science
Mrs F Hinnigan Director of Arts
Mr J Hubbard Head of SMSC
Mr D Parry Director of Design
Mr A O’Shea Head of Humanities
Miss L Monaghan CTL of Dance
Mr M Denham CTL of History
Miss C Pilling CTL of Girls’ PE
Mrs A Culling Acting Joint CTL of PE
Mr C Wheatley CTL of Modern Foreign Languages
Miss A Durcan CTL of RE

English

Mr P Bayley CTL of English and Teacher of Drama
Miss E Goddard Lead Practitioner in English
Mr L Coen Teacher of English and Humanities (AHT)
Mrs A Draper Teacher of English and MFL (AHT) (on Maternity Leave)
Ms K Hepher Teacher of English and Media Studies
Mrs N Jethwa Teacher of English  and RE (Headteacher)
Mrs A Kirkpatrick Teacher of English (AHT)
Mr D O’Brien Teacher of English
Mr D Prudhoe Teacher of English and Media Studies

Mathematics

Mr M Higgins Director of Mathematics
Mrs M Hall 2IC of Mathematics
Mr S Owusu-Sekyere 2IC of Mathematics
Mr O Atomon Teacher of Mathematics and Computing
Mr M Goga Teacher of Mathematics (NQT)
Mr M Islam Teacher of Mathematics
Miss K Smith Teacher of Mathematics (on Maternity Leave)

Science

Mr N Ali Director of Science
Mrs S Edu Okafor Teacher of Science
Miss C Golder Teacher of Science (NQT)
Mr J Holland Teacher of Science (DHT)
Miss L Martin Teacher of Science
Mrs S Razzak Teacher of Science
Mr B Scaysbrook Teacher of Boys’ PE and Science
Mrs S Sharma Teacher of Science (ATL)

Business Studies/Computing

Mr A Rahman Teacher of Business Studies
Mr O Atomon Teacher of Mathematics and Computing
Ms C-A Carrington Teacher of Business Studies and RE (AHT)

Design

Mr D Parry Director of Design
Ms J Sandy 2IC Design and Technology
Mr N Andrews Teacher of Art and Design and Technology (ATL)
Ms M Carson Teacher of Art and Design and Technology
Mr J Mason Teacher of Design and Technology and Humanities
Mrs N Rogers Teacher of Design and Technology (Food Technology) (AH)

Humanities

Mr A O’Shea Head of Humanities
Mr M Denham CTL of History
Miss A Durcan CTL of RE, Teacher of Sociology and Music
Ms C Aderin Teacher of Geography and RE
Mr L Coen Teacher of English and Humanities (AHT)
Mrs A Culling Acting Joint CTL of PE and Teacher of Geography
Mr B Griffen Teacher of RE and PE (DHT)
Mr J Hubbard Teacher of History and RE (Head of SMSC)
Mrs N Jethwa Teacher of English  and RE (Headteacher)
Ms A McGiff Teacher of Humanities
Mr J Mason Teacher of Design and Technology and Humanities
Mrs N Moore Teacher of RE and PE (ATL)
Miss C Pilling CTL of Girls’ PE and Teacher of Geography
Miss C Sheppard Teacher of Geography
Mrs S Trezise Teacher of RE (SENCo)

Modern Foreign Languages

Mr C Wheatley CTL of MFL
Mrs A Draper Teacher of English and MFL (AHT) (on Maternity Leave)
Mr B Le Feuvre Teacher of MFL
Mr J Ricketts Teacher of MFL
Mrs L White Teacher of MFL (ATL)

Performing Arts

Mrs F Hinnigan Director of Arts
Miss L Monaghan CTL of Dance and Teacher of Music
Miss E Buntrock Teacher of Drama (ATL)
Miss A Durcan CTL of RE, Teacher of Sociology and Music
Mr P Bayley CTL of English and Teacher of Drama

Physical Education

Miss C Pilling CTL of Girls’ PE and Teacher of Geography
Mrs A Culling Acting Joint CTL of PE and Teacher of Geography
Mr L Bellinger Teacher of Boys’ PE
Mr B Griffen Teacher of RE and PE (DHT)
Mrs N Moore Teacher of PE and RE (ATL)
Mr B Scaysbrook Teacher of Boys’ PE and Science

Year Care Team

Mrs E Dukes YCT Yr 7
Mrs J Rogers YCT Yr 8
Mrs V Valentini YCT Yr 9
Mrs L Powell YCT Yr 10
Mrs S Young YCT Yr 11

Admin Staff

Mrs E Allen Student Welfare Officer
Mrs P Blake Attendance Officer
Mrs N Broomfield Office Manager
Miss M Campbell Finance Officer
Mr B Parsons Finance Officer
Mrs K Fennell Examinations Officer/Data and SIMS Co-ordinator
Mrs M Gibson PA to Headteacher and HR Officer
Mrs N Newman Secretarial Assistant/Receptionist

Cover Supervisors

Ms S Dillon Cover Supervisor
Ms S Naidu Cover Supervisor

Site Staff

Mr P Greenslade Site Manager
Ms T Aguas Cleaner
Mrs P Blighton Cleaner Supervisor
Mr C Da Silva Cleaner
Mr H Duarte Cleaner
Miss D McCarthy Cleaner/Site Staff
Mrs E Murray Cleaner
Mr J Ogbourne Schoolkeeper
Mr K A D Texeira Cleaner

ICT Support

Mr M Wye Network Manager
Mrs I Kumar Senior ICT Technician

Science Technicians

Mrs L Matthews Senior Science Technician
Mr D Line Science Technician

Technicians

Mr N Bruford Technician (D&T)
Miss Ca Dooner Technician (Food)
Miss Co Dooner Technician (Reprographics/Admin)
Mr R Knights Technician (Performing Arts)
Mrs M Unwin Technician (Reprographics/Admin)

Learning Support Assistants

Mrs L Boenke LSA
Mrs S Clements LSA
Mrs J Moore LSA
Mrs D O’Sullivan LSA
Mrs C Redden-Owen LSA

Mid-Day Assistants

Mrs M Hurst MDA

SENCO

Mrs S Trezise SENCO
Mr J Mason Teacher of SEN